W toku realizacji umowy w sprawie realizacji zamówienia publicznego, wielokrotnie dochodzi do zmian, które skutkują zwiększeniem wynagrodzenia wykonawcy (ceny) za realizację zamówienia publicznego. Czy w przypadku zmiany wspomnianej ceny, Zamawiający może wymagać zwiększenia kwoty wniesionego zabezpieczenia należytego wykonania umowy?
Zarówno w aktualnie obowiązującym, jak i uchylonym prawie zamówień publicznych, zabezpieczenie należytego wykonania umowy stanowiło określony procent ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy.
Urząd Zamówień Publicznych w swoim stanowisku zwrócił uwagę, iż „Ustawa Pzp nie przewiduje mechanizmów dających zamawiającemu uprawnienia do żądanie podwyższenia zabezpieczenia (brak uregulowań dotyczących automatycznej waloryzacji kwoty zabezpieczenia)”.
W konsekwencji nadmieniono, iż „w przypadku podwyższenia wartości umowy o zamówienie publiczne, brak podstaw prawnych w ustawie – Prawo zamówień publicznych do wysunięcia przez zamawiającego żądania uzupełnienia wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy o kwotę wynikającą ze zmiany (podwyższenia) wysokości wynagrodzenia wykonawcy”.
Co prawda powyższe stanowisko wyrażono na kanwie uchylonej ustawy prawo zamówień publicznych, jednak zachowuje ono nadal swoją aktualność.